Bulgaristan'da Temsilciliği Olanlara D Vizesi

Bulgaristan D Vizesi İçin Gerekli  Belgeler (Temsilcilik Açma Yoluyla)

Bulgaristan' a uzun süreli seyahat etmek amacıyla başvuru yapılan d vize türlerinden olan temsilcilik üzerinden d vize başvuruları için evrakların eksiksiz ve titiz bir şekilde hazırlanması gerekir. 

Türkiye'den Hazırlanacak Evraklar: Seyahat belgesi, Sabıka Kaydı, Nüfus Kayıt Örneği, Fotoğraf gibi belgeler hazırlanmalıdır.
Bulgaristan'da Hazırlanacak Evraklar: Bulgaristan’daki Temsilciliğin son üç ay içerisinde alınmış Kuruluş Belgesi (РЕШЕНИЕ), Bulgaristan’daki Temsilciliğin son üç ay içerisinde alınmış Faaliyet Belgesi (СЕРТИФИКАТ), Bulgaristan’daki Temsilciliğin Bulstat Belgesi, Temsilci adına Bulgaristan’da bir bankada açılmış ve içerisinde minimum 3,000 Euro para olduğunu gösterir bankadan kaşeli imzalı alınmış yazı, Temsilci adına Bulgaristan’dan kalacağı adrese dair yapılmış noter tasdikli kira kontratı

Bulgaristan temsilcilik üzerinden D vize

Bulgaristan'da Temsilcilik Açmak

Türkiye’de ticari faaliyette bulunan şirket sahibi Bulgaristan’da temsilcilik açarak, ticari yatırımda bulunduktan sonra D vize talebinde bulunabilir.  Bulgaristan’a temsilcilik açarak Bulgaristan’ın ekonomik hareketliliğine katkı sağlayan kişi Bulgaristan D vizesi/oturum izni başvurusunda bulunabilir. Türkiye’de faaliyet yürüten şirketin yönetim kurulu, Bulgaristan’da açılması talep edilen temsilcilik bilgilerini firmanın karar defterine işlemeli, karara ilişkin sayfalar noterde tasdik edilmelidir. Bu kararda Bulgaristan’da açılacak temsilciliğin görevli bilgileri ve açık adres net bir şekilde belirtilmelidir. Eğer şirket şahıs şirketiyse karar defteri bulunmadığından noterden beyanname ile karar çıkarılmalıdır. Bulgaristan temsilciliği olan şirketler, uluslararası piyasada Bulgaristan ticari pazarına dikkat çekmektedir. Bulgaristan’da şirket temsilciliği açan kişinin kısa süreli oturum izni varsa, oturumunun süresini uzatabilir ya da statüsünü değiştirebilir.

Bulgaristan D Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan uzun süreli ikamet izni veren D vize başvuruları için başvuru sahibinin şahsen bulunması ve evraklarını elden teslim etmesi gereklidir. Kişi, ikamet ettiği şehre hizmet veren Bulgaristan Konsololsuğuna bizzat giderek hazırladığı evrakları sunmalıdır. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Bursa Konsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ve Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği vize bölümleri, uzun süreli d vize başvurularını kabul etmeye yetkilidir. İlgili ülkede uzun süreli kalış izninin ilk basamağı olan d vize başvurularını değerlendirme yetkisi ise Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. 

Bulgaristan D Vize Ücreti

Bulgaristan D vizesi, ilgili ülkede uzun süre ikamet etmek isteyen kişilerin başvurması gereken bir vize türüdür. Uzun süreli d vize prosedürleri kısa süreli c vize prosedürlerine göre daha detaylıdır. Vize başvurularının ilgili birim tarafından kaul edilip değerlendirilebilmesi için gerekli olan vize ücretlerinin konsolosluk hesap numarasına yatırılması gerekir. Kısa süreli c vize başvuru ücretleri ile uzun süreli d vize başvuru ücretleri birbirinden farklıdır. Vize ücretleri başvuru hizmeti alınan aracı firma ile konsolosluk hizmet bedellerinden oluşmaktadır. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği d vize başvurusu için konsolosluk hesabına yatırılması gereken vize ücreti 100€'dur. Ankara Konsolosluğu yetkili başvuru merkezi üzerinden başvuru gerçekleştirecek kişilerden 15/25€ ek hizmet bedeli alınmaktadır. 100€+25€'ya ek olarak vip başvuru için sunulan hizmetin bedeli ise 50€ olmaktadır. Bulgaristan d vize başvuruları için sunulması gereken zorunlu seyahat sağlık sigortası c vize başvurularına göre daha farklı kesilmektedir. 6 aylık sigorta fiyatı ortalama 50€'dur. Başvuru için hizmet alınan seyahat acentelerinden sigorta hizmeti talep edilebilir.

Bulgaristan D Vize Başvuruları Sonuçlanma Süresi

Bulgaristan Konsolosluğu'na başvuru yapmış olduğunuz D vize işlemleri minimum 45 iş gününde sonuçlanmaktadır. D vize işlem süreci konsolosluğa bağlı olarak uzayabilir.  D vize başvurusu için İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu, Edirne Bulgaristan Konsolosluğu, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu veya Bulgaristan Ankara Büyükelçiliğinden randevu almanız gerekmektedir. Bulgaristan D vize başvurusu için Konsolosluktan şahsen yapılmaktadır. Ret gelme durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. D vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır.

Bulgaristan D Vizesi Konsolosluk Görev Bölgeleri

Bulgaristan Konsoloslukları Türkiye'de 4 farklı şehirde bulunmaktadır. Ankara, İstanbul, Bursa ve Edirne'de bulunan Bulgar diplomatik temsilcilikleri, görev bölgesinde yaşayan vatandaşlara konsolosluk hizmeti vermektedir. Bulgaristan için kısa süreli c vize başvurularında şahsen bulunmaya gerek olmazken uzun süreli oturum vize başvuruları için başvuru sahibinin bizzat temsilciliklere gelmesi ve dosyasını kendi teslim etmesi gerekir. Bulgaristan Konsoloslukları süreç boyunca başvuru sahiplerinden gerek duyması halinde ek evrak isteme ve görüşmeye çağırma hakkına sahiptir. 

Ankara Büyükelçiliği görev bölgesine giren şehirler; Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.

İstanbul Başkonsololsuğunun görev bölgesine giren şehirler; İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve çevresi.

Edirne Başkonsololsuğu görev bölgesine giren şehirler; Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve çevresidir.

Bursa Konsolosluğu görev çevresine giren şehirler ise bunların dışında kalan şehirlerdir.

bulgaristankonloslugu.org web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu resmi web siteleri ile ilgili bir bağlantısı var mıdır?
bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği/Bulgaristan Başkonsolosluğu ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Yalnızca kişileri bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur. bulgaristankonsoloslugu.org web sitesi, vize başvurusu yapacak olan kişilerin doğru bilgilerle işlemlerini gerçekleştirmesi, konsolosluk iletişim bilgileri, çalışma saatleri ve vize başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi alabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.
Alenn DDW farklı alan adlarını kullanarak seyahat ve danışmanlık firmalarına reklam vererek onlarla stratejik işbirliği yapmaktadır.
Bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinde sunulan bilgilerin güncel ve doğru olması için titizlikle çalışılmaktadır. Ülkelerin vize prosedürleri zamanla değişip güncellendiğinden yeni ve güncel bilgilerin eski bilgilerle yer değiştirilmesi için de aynı titizlik gösterilmektedir.
Visa Information For Bulgaria sitesine bilgi, proje ve reklam verme gibi istekleriniz için www.alennddw.com/contact iletişim adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan D Vizesi Başvuru Formu

Bulgaristan D vize başvuru formları kişilerin seyahat amacına uygun olarak doldurulmalıdır. Başvuru formlarının yanlış ya da eksik bilgilerle beyan edilmesi başvuru sürecine olumsuz yansıyabilmektedir. Dolayısıyla formun doğru ve güncel bilgilerle, seyahat amacına uygun olarak eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu Temsilcilik D vizesi başvuru formu 

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu Temsilcilik D vizesi başvuru formu 

Ankara Büyükelçiliği Temsilcilik D vize başvuru formu 

İstanbul Başkonsolosluğu Temsilcilik D vize başvuru formu 

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan'a yapılacak olan uzun süreli d vizesi (oturum izni) başvuruları için değerlendirme yetkisi Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. Başvuru sahipleri oturum almak için başvurduğu d vize kategorisine uygun olarak evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlamakla yükümlüdür. Evraklar ilgili birim tarafından incelenerek kişinin başvuru yaptığı vize kategorisine göre değerlendirilmektedir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda vize sonucu olumlu ya da olumsuz gelebilir. Vize sonuçlarındaki karar yetkisi Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. Yapılan vize başvurularına ret cevabı verilmesi durumunda başvuru sahibine dosyasının niçin olumsuz olduğunu gösteren bir ret mektubu verilir. Bulgaristan vize reddi durumlarında kişiye herhangi bir ücret iadesi yapılamamaktadır. Başvurunun olumsuz sonuçlanması yeniden vizeye başvurulamayacağı anlamına gelmez. Başvuru, yeni tarihli ve güncel evraklarla yeniden hazırlanarak tekrarlanabilir. Başvuru için yeni bir dosya sunulması durumunda kişi vize ücretlerini de yeniden yatırmak zorunda kalacaktır. Vize reddine ilişkin itirazlar Bulgaristan Mahkemelerine yapılabilmektedir.

 

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan Başkonsolosluğu Yeminli Tercüman Listesi

Bulgaristan Başkonsolosluğu Yeminli Tercüman Listesi 2022 Име: НАХИДЕ АЛИ ЮМЕР Адрес: Altintepe mah. Zakkum sok. No 2, D...
2021-12-23 10:56:10

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2021-12-23 10:54:40

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2021-12-23 10:53:23

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2021-12-23 10:51:16
Tüm Duyurular
Bulgaristan'da Temsilciliği Olanlara D Vizesi